Vyberte stranu

Ak sa naučíte správne interpretovať jednotlivé signály neverbálnej komunikácie a radiť ich podľa kontextu, tak máte z časti vyhrané!  Pomocou odhaľovania jednotlivých signálov počas komunikácie,môžete dospieť k miestam ktoré vám naznačujú akúkoľvek neistotu v tom čo hovorí osoba s ktorou komunikujete alebo miesta kde môže byť citeľné zavádzanie či klamstvo.

Na začiatok uvádzam jeden najčastejšie sa vyskytujúci príklad, ktorý reprezentuje úzkosť podmienenú neistotou v niečo čo hovoríme čiže môže ísť o klamstvo alebo zavádzanie… Samozrejme nikdy nevyhodnocujeme len jeden jediný prvok (gesto) v neverbálnej komunikácii. Potrebujeme aspoň minimálne tri rôzne prejavy, ktoré tomuto naznačujú.

Keď máme momentálny nárast vnútornej úzkosti, tak s tým narastá aj extrémne časté percento svrbenia miest na hlave alebo krku . Nie je to imaginárne – svrbenie očí, úst, uší sú naozaj podráždené a receptory ich vyhodnocujú ako svrbenie.  Existuje niekoľko dôvodov. Prvý je úplné elementárny a to zvýšenie krvného tlaku. Takto prekrvené cievky tlačia na okolité tkaniva – ktoré samozrejme obsahujú nervove zakončenia a tento tlak vedie k svrbeniu.

Vo väčšine prípadov keď klameme alebo  počujeme niečo čo sa nám neznie dobre,  pripadne vidíme niečo čo sa nám nepáči  tak máme tendenciu prežívať  toto svrbenie. Nos je obzvlášť náchylný k tomuto javu zároveň je aj najcitlivejší na tento prejav. Ďalšou takou oblasťou je miesto tesne nad perou a pod koreňom nosa – v oblasti „fúzov“. Takže väčšinou keď klameme alebo akokoľvek zavádzame nevedomky si zvykneme pravé toto miesto poškrabaním stimulovať.  Časť práve tohto prejavu je gestom  alebo „zvyškovým správaním z detstva“ – postupom času ale nikdy nie úplne sa tento prejav odnaučíme počas toho ako starneme.

Však pozrime sa na reálne príklady kde sa tento neverbálny prejav uskutočňuje.  Pre znázornenie by mali poslúžiť tieto dve fotografie : 1. Ján Počiatek a Ivan Mikloš v relácií NA TELO. 2. Róbert Fico v relácií POD LAMPOU.

pociatek-a-miklos