Vyberte stranu

Hnev je jedným z najstrašidelnejších mikro výrazov tváre, a to najmä ak vidíte plné vyjadrenie hnevu: zvraštené obočie, nahnevané zazerajúce oči, zovreté alebo kričiace pery.

Keď k vám niekto prichádza s nahnevanou tvárou, máte iba dve možnosti: tiež reagovať s hnevom, alebo sa snažiť vyhnúť útoku zo strany tejto osoby. Keď sa kedysi žilo v kmeňoch, hnev bol jasným dôkazom toho, že človek má voči vám nepriateľské úmysly. V súčasnosti to nie je také jednoduché, pretože vo vnútri každého človeka prebieha veľké množstvo myšlienkových procesov a existujú rôzne dôvody, prečo sa niekomu na tvári objaví hnev. Napriek tomu existuje základné posolstvo, ktoré pretrváva: danej osobe sa nepáči niečo na vašom správaní alebo sa jej nepáči to, čo hovoríte. Ak s ňou chcete mať aj naďalej priateľské vzťahy, je potrebné niečo zmeniť: svoj postoj, svoje argumenty.

Mohlo by sa stať aj to, že niekto nahnevá vás. Ak neviete, prečo je tomu tak, mohlo sa stať, že mikro výraz hnevu prišiel od jedného z vás a vy iba reaguje na to, čo ste videli bez toho, aby ste si to uvedomovali. Niekedy má tento druh negatívneho zrkadlenia veľmi silný vplyv na daný vzťah. Atmosféru by mohlo pomôcť zmeniť, ak začnete na chvíľu hovoriť o niečom príjemnom. Môžete sa podeliť o pekný príbeh zo svojich vlastných skúseností, hovoriť o niečom, čo máte radi, o peknom okolí, dobrom jedle. Zmeníte svoj mikro výraz tváre a daná osoba vás bude pravdepodobne nasledovať a zareaguje pozitívnejšie. Ak tomu tak nie je a vy sa stále chcete dostať k tejto osobe bližšie, môžete povedať nahlas, že máte dojem, že je nahnevaná a chcete vedieť dôvod, prečo sa tak cíti.

Táto osoba bude pravdepodobne reagovať troma možnými spôsobmi:

1. stručne vám povie, že máte pravdu, že sa jej nepáčilo niečo, čo ste povedali alebo niečo na vašom správaní, takže sa môžete ospravedlniť a tým prelomíte ľady,

2. ak tu bol nejaký dôvod, ktorý s vami nesúvisí, daná osoba vám povie dôvod alebo  vám objasní
nejakú inú nepríjemnú situáciu,

3. bude sa snažiť skrývať, že je nahnevaná, a preto sa po vašej poznámke bude snažiť prejaviť viac pochopenia, a to tiež pomôže budovať pozitívny vzťah.
Niekedy je dobré reagovať na to, čo vidíte na niečej tvári, najmä ak sa tento mikro výraz tváre niekoľkokrát zopakuje. Bude to mať stimulačný účinok a pomôže vám to pri zneškodnení výbušnej bomby.

 

Ako sa prejavuje hnev v mimike:

Hnev – zúžené viečka

Jedným z možných prejavov hnevu je zúženie spodných a horných očných viečok. Dávajte pozor, pretože môže ísť aj o jemnejší výraz hnevu, alebo by to mohol byť prejav kontrolovaného hnevu alebo podráždenia, alebo sa táto osoba možno len snaží na niečo sústrediť. Ako to rozlíšite? Pozrite sa na kontext, zistite, aké je „normálne“ správanie tejto osoby a sústreďte sa na opakovanie tohto mikro výrazu. To vám prezradí, či daná osoba cíti hnev, alebo ide len o konverzačný signál.

Hnev – stiahnuté obočie a zúžené viečka

Keď je obočie stiahnuté a obe očné viečka sú zúžené, mohlo by ísť o prejav človeka, ktorý je zmätený. Zvyčajne je to však znamenie hnevu alebo kontrolovaného hnevu.

Hnev – stiahnuté obočie a napnuté spodné viečka

Keď sa stiahne obočie, mohlo by ísť len o konverzačný signál, ale ak je stiahnuté obočie sprevádzané napnutými očnými viečkami, a to najmä, ak si všimnete záblesky hnevu v očiach, potom je to prejav hnevu.

Hnev – stiahnuté obočie a zdvihnuté horné viečka

Dávajte pozor, aby ste si tento výraz nesplietli s výrazmi prekvapenia alebo strachu (pretože pri prekvapení alebo strachu sú tieto viečka tiež zdvihnuté). Tu sú však zdvihnuté horné viečka a zároveň je obočie stiahnuté, čo je rozhodne prejavom hnevu.

Hnev – sánka vpredu

Pri pocite hnevu môže niekto vysunúť sánku dopredu. Toto je to, čo môžete často vidieť počas bitky, alebo tesne pred ňou.

Hnev – zovreté pery

Zovreté pery sú obvykle známkou kontrolovaného hnevu. Mohlo by ísť aj o kontrolovaný smútok. Ako tieto dve veci rozlíšiť? Pozrite sa na kontext a ďalšie signály a ak je tu pohľad zameraný na zdroj alebo predmety, ktoré túto osobu hnevajú, potom ide pravdepodobne o vyjadrenie kontrolovaného hnevu.

hnev--neverbalna-komunikacia