Vyberte stranu

Hovorí sa, že oko je do duše oknom. O ľuďoch sa čo-to dozvieme, keď si všimneme, ako nadväzujú očný kontakt s inými. Očný kontakt je veľmi dôležitou súčasťou komunikácie.

Očný kontakt môže vyžadovať , udržovať, odmietnuť komunikáciu medzi dvoma ľuďmi. Ľudia ktorí udržujú očný kontakt sú vnímaní ako sebaistí, dôveryhodní a spoľahliví, ktorí nemajú čo skrývať.

Pretieranie očí

Ako sme si už všimli, keď sú ľudia nervózni a pochybujú o tom, o čom sa hovorí, alebo keď klamú, často sa chytajú za tvár alebo za hlavu. To isté platí aj o očiach. Ak sa chytáme za oči, alebo si ich pretierame, môže mať za dôsledok nedôveru v tom čo je vypovedané alebo v to čo prezentujeme navonok.

Zatváranie očí

Keď sme unavení, neraz si nakrátko zatvárame oči, no to isté gesto môže naznačovať aj nudu. Znamená to, že sa na chvíľu chceme odpútať od sveta, a niekedy takto signalizujeme podráždenosť alebo frustráciu. Podobný význam má gesto, pri ktorom si rukou zakrývame oči.

 

Nasledovné rady môžu byť pre vás užitočné pri používaní očného kontaktu:

  • Ak sa neviete niekomu pozerať priamo do očí, pozerajte sa na bod medzi očami.
  • Chcete, aby ste boli vnímaný ako nadradený, pozerajte sa mu nie do očí, ale na čelo, prípadne na miesto kde začínajú vlasy.
  • Pokiaľ chcete, aby váš rozhovor druhý človek vnímal ako priateľský pozerajte sa mu na dolnú časť tváre, nos, ústa.
  • Keď hovoríte pred skupinou ľudí, pozerajte sa na všetkých. Pokiaľ je to väčšia skupina, nájdite si niekoľkých ľudí, medzi ktorými budete meniť očný kontakt.
  • Nepozerajte sa na podlahu, do okolia, sledujte človeka (ľudí) pred vami.

Celý článok pre Aktualne.sk najdete TU!