Vyberte stranu

Ak sa na gesto pozrieme z pohľadu pána Harabína, máme 3 možnosti ako si ho interpretovať.

1.V prípade, že je objatie a bozkávanie štandardné správanie pána Harabína a robí to často potom  jeho prejav môžeme považovať za kamarátske gesto ktorého prejav zaskočil jeho náprotivok.

Poviem príklad:

Mám kolegu s Grécka a keď sme sa stretli na letisku tak ma objal a bozkal – čo ma zaskočilo. Bol to však jeho štandardný prejav  a robil to vždy keď sme sa stretli alebo lúčili.  Bol to jeho štandard a bolo by skôr zvláštne ak by ma nebozkal na rozlúčku J

2. Momentálny prejav radosti ….nepremyslený a spontánny. (aj to sa stáva a dokonca aj politikom)

3. Ak by som to gesto pán Harabín urobil vedome, čo by nám tým povedal?

Mám nadštandardné až kamarátske vzťahy s priemerom. Gesto je silné a pravou rukou si premiéra pritiahne k sebe do osobnej / kamarátskej zóny. Jeho ľavá ruka ide na plece, kde premiéra pritiahne akoby mu chcel niečo pošepkať.

Po podaní ruky je pán Harabín v dobrej nálade.

Ak by to bol bežný prejav pri stretnutiach pán Fico by nemal reagovať prekvapene. Čiže ja už dnes keď sa stretnem s kolegom s Grécka tak očakávam objatie a bozk a už nie som prekvapený.

Ako reagoval premiér?

Róbert Fico zostal v pomykove. V prvých sekundách je viditeľné na jeho neverbálnom prejave ako sa zotavuje zo šoku. Má na tvári preukázateľné známky hanby a poníženia.  To vzápätí sa snaží zamaskovať svoje negatívne emócie. (viditeľné v okolí úst). Aj keď sa snaží emócie potlačiť sú predsa pre trénované oko viditeľné. Jeho hnev je viditeľný v oblasti očí. Narušilo Harabinové správanie autoritu a dominanciu Róberta Fica? Neverbálne signály vysielané Róbertom Ficom poukazujú na narušenie intímnej zóny, autority, zahanbenia a v konečnom dôsledku hnevu z vychádzajúcej situácie.

Prečo R. Fico nedokázal adekvátne zvládnuť situáciu a vyhnúť sa prípadným nepríjemnostiam? Ako náhle sa človek dostáva do podobnej situácie kde je zaskočený alebo v šoku, začínajú automaticky reagovať jeho podvedomé reakcie. Toto konanie má na starosti náš limbický systém ukrytý v mozgu. Jeho úlohou je nás ochrániť v nepríjemných, nebezpečných situáciách a to automatickými naprogramovanými reakciami. Preto je možné pozorovať  tak čisté emočné reakcie (mikroexpresie) zo strany R.  Fica, ktoré prezrádzajú jeho momentálne emocionálne rozpoloženie negatívnych potlačených emócií.

Ešte si povedzme niečo ku objatiam a bozkom…stručne čím južnejšie Grécko, Taliansko, Portugalsko…tým, je osobná zóna menšia a bozkov a objatí pribúda. Severské krajiny naopak majú osobnú zónu väčšiu a klasický pozdrav je podanie ruky. Slovensko je kdesi uprostred takže sa môžeme stretnúť aj chladným podaním ruky ale aj vrelými bozkami ako sme to mohli vidieť v podaní pána Harabína a Fica.
PS: Viacerým to gesto pripomenulo časy socializmu a propagandy. Čo hovoril Husák a Chruščov tým, že si dávali jazýčkovú…že ich vzťahy sú nadštandardné a teda aj vzťahy našich krajín. Pod heslom proletári všetkých krajín spojte sa ….

Celé video máte možnosť vidieť TU!

Celý článok pre Aktuálne.sk nájdete TU!